Екранизациите по "Хари Потър" - от най-лошата до най-добрата
Тези дни се замислих кои са ми любимите екранизации по "Хари Потър" и осъзнах, че макар да ми е изключително лесно да посоча коя е най-добрата, ми е много трудно да подредя останалите. В крайна сметка успях да направя списъка и се надявам да нямате нищо против да го споделя с вас.
Ето как са подредени 8-те филма по "Хари Потър" от най-лошия до най-добрия:
8. "Хари Потър и Орденът на феникса"
Може би защото петата книга ми е любима, екранизацията по нея ми се вижда най-зле направена. Макар книгата да е най-дългата в поредицата, филмът е вторият най-кратък от 8-те, като преди него е единствено втората част на "Хари Потър и даровете на смъртта". Или с други думи, Дейвид Йейтс е създал 130 минути филм по 220 страници за последния филм и 138 минути за 865 страници за петия.
При това положение не е изненадващо, че филмът изобщо не може да се доближи до емоционалната дълбочина на книгата. Режимът на Ъмбридж е претупан набързо с монтаж от 5-минути, сюжетната линия с ВОДА изглежда почти незначителна, но най-големият пропуск е, че липсва великата сцена с родителите на Невил - една от най-добрите в цялото творчество на Джоан Роулинг.
7. "Хари Потър и Нечистокръвния принц"
Изпитвам сантиментална привързаност към този филм, защото на премиерата му се запознах с хората, с които няколко месеца по-късно създадохме клуб "Дейли Потър". Има и няколко страхотни сцени, като Хари под въздействието на Феликс Фелицис и рибката на Слъгхорн.
Като цяло обаче книгата има две основни идеи - едната е да ни покаже възхода на Лорд Волдемор, а другата падението на Драко Малфой. И двете са пренебрегнати във филма, като най-вече съм разочарован от историята с Волдемор. От всички спомени, които са описани в книгата, филмът ни показва само два.
6. "Хари Потър и затворникът от Азкабан"
Обичам Алфонсо Куарон, но не смятам, че беше подходящ за режисьор на този филм, не и като се има предвид колко огромна е разликата между неговата екранизация и двете на Крис Кълъмбъс преди това. Вярно, че книгата също става по-мрачна с всяка следваща част, но преходът във филмите е твърде рязък.
Основната причина обаче да не харесвам филма е, че историята на Лун, Опаш, Лап и Рог е напълно изрязана. А именно тяхната трагична съдба беше причината да се влюбя не само в тази част от поредицата, но и в "Хари Потър" като цяло.
5. "Хари Потър и Огненият бокал"
Като се има предвид, че това е филмът, в който Албус Дъмбълдор едва не наби Хари, защото някой му е пуснал името в Огнения бокал, сигурно сте изненадани, че този филм не е най-лошият. Но всъщност повечето важни части от книгата са си там.
А и завръщането на Лорд Волдемор беше доста ефектно, някои родители дори трябваше да изведат децата си от залата, когато черният магьосник се появи.
4. "Хари Потър и Даровете на смъртта, част 2"
Обичам Битката за "Хогуортс" и споменът на Снейп. Началото също е невероятно. Но самият филм е просто завършекът на предишната част и по тази причина има твърде много екшън за моя вкус. Не че бих променил това, защото така трябва да бъде - става въпрос за едно от най-важните събития в магьосническата история и по-малко от 90 минути битка би било неуважително.
Може би една от основните причини да не харесам филма е, че Дъмбълдор и Хари не разговаряха за Гринделвалд, когато бяха на Кингс Крос, както и че на финала Хари по някаква причина реши да счупи Бъзовата пръчка и да я хвърли в пропастта.
3. "Хари Потър и Философският камък"
Първият филм вече се счита за класика в киното и Крис Кълъмбъс е свършил страхотна работа. Режисьорът е успял да улови магическата атмосфера и богатството на "Хогуортс". Тъй като книгата е най-кратка, историята в този филм е най-малко осакатена.
2. "Хари Потър и Стаята на тайните"
Първият филм е добър, но вторият е по-добър. Крис Кълъмбъс е успял да съхрани магическата атмосфера от първия филм, но и също така да ни разкаже една по-мрачна история. Почти всички най-важни части от книгата са там. А вероятно най-големият му плюс е участието на Кенет Брана в ролята на Гилдрой Локхарт. След великия Алан Рикман, вероятно точно той е вторият персонаж, който сякаш е излязъл директно от страниците.
1. "Хари Потър и Даровете на смъртта, част 1"
Това, което създателите на този филм се осмелиха да направят, беше нещото, което се надявах да видя във филмите "Фантастични животни" - поставяне на феновете на книгата над феновете на филма. Предпоследната екранизация започва със сцена, в което Хари гледа парче счупено огледало. Ние знаем, че това е огледалото на Сириус, но мъгълите няма как да го разберат. То не ни е показвано в предишните части и никога не се обяснява.
Тъй като книгата е разделена в два филма, първият успява почти перфектно да улови атмосферата, без да претупва почти нищо. Една от най-противоречивите сцени е тази, в която Хари и Хърмаяни танцуват в палатката, след като Рон си е тръгнал. Много фенове я мразят, но за мен сцената е перфектна и е една от причините да отида да гледам филма на кино 7 пъти (в 4 различни града).
При мен книгите , от най-добра до най-лоша, са подредени така :
ОтговорИзтриване1.Ордена на феникса
2.Даровете на смъртта
3.Огненият бокал
4.Нечистокръвния принц
5.Философският камък
6. Затворникът от Азкабан
7.Стаята на тайните
А филмите:
1.Философският камък
2Даровете на смъртта част1
3.Огненият бокал
4.Стаята на тайните
5Даровете на смъртта част 2
6.Затворникът от Азкабан
7. Орденът на феникса
Съжалявам, на последно място исках да сложа Нечистокръвния принц, обаче явно съм пропуснала да го напиша.
ИзтриванеЗа мен за съжаление няма най-добър филм. Книгите съм ги чела по 6 или 7 пъти всички, и за съжаление намирам много недостатъци във филмите. Първо - пропуснати са много неща, второ -добавени са доста (може би за по-толям интерес), но за мен са само губене на време и ядосване :)
ОтговорИзтриванеПърво искам да отбележа следното: "Тъй като книгата е най-кратка, историята в този филм е най-малко осакатена." - Любимото ми и най-вярно изречение в статията.
ОтговорИзтриванеКнигите - от най-любимата към най-нелюбимата (не мога да класирам на принцип "най-добра", защото всички са прекрасни)
1. Затворникът от Азкабан - книгата, в която се влюбих в Сириус завинаги.
2. Огненият бокал - страхотен трилър си беше и всеки път като чета последните глави, не мога да спра да плача.
3. Нечистокръвният принц - завладяваща, затрогваща и забавна...спомените за Риддъл, борбата на Хари със самия себе си по отношение на Джини и любовния живот на Рон...
4. Философският камък - началото на магията. Не по-малко завладяваща от другите три, но те някак си са се загнездили по-дълбоко в душата ми.
5. Даровете на смъртта - епичният край. В момента пак я препрочитам.
6. Стаята на тайните - Не знам защо, но ми беше една от най-скучните книги, въпреки цялата драма с базилиска.
7. Ордена на феникса - Ъмбридж и смъртта на Сириус са достатъчни тази книга да ми е най-малко любима. А и постоянното млачно настроение на Хари и отношението на останалите към него. Блах.
Филмите обаче.
1. Затворникът от Азкабан - аз мисля, че Куарон беше идеален за този филм. Беше почти едно към едно с книгата и присъствието на дименторите беше много реално.
2. Даровете на смъртта част 1 - съгласна съм с автора на статията за този филм. Само смятам, че трябваше да вкарат и историята на Регулус и да покажат промяната у Крийчър. Това щеше да го направи наистина номер ЕДНО.
3. Даровете на смъртта част 2 - Битката за Хогуортс си е Битката за Хогуортс, играта на Хелена Бонъм Картър като Хърмаяни, която се прави на Белатрикс беше велика. Само малко ме подразни като махнаха отиването на Хари в общата стая на Рейвънклоу, защото като представител на дома, обичам вратата и нейната защита.
4. Огненият Бокал - чудесен екшън, краят е разтърсващ. (още ми е смешно когато Седрик умира, но само на филма, защото си представям, че е Едуард...) Издразни ме липсата на истинския мач на Световното, това, че махнаха Уинки, изрязаха С.М.Р.А.Д. и направиха Бобатон и Дурмщранг полово селектирани училища, което е абсурдно. Много добре знаем от книгите, че и в двете училища има момчета и момичета, но хората, които са гледали само филмите, всещо са със заблудата, че в Дурмщранг учат само магьосници, а в Бобатон само вещици. Още при пристигането на Бобатон МОМЧЕ в синя мантия сваля стълбичката, за да слезе директорката. А пък емоционалните изблици на Дъмбълдор изобщо не ми се коментират. Все пак харесвам филма заради екшъна и бала.
5. Философският камък - авторът си го каза - класика и най-малко шансове за грешки. Все пак ме е яд, че изпитанието на Снейп бе изрязано, а летящите ключове бяха направени доста агресивни.
6. Нечистокръвния принц - Бих казала най-развлекателният от всички части, защото наистина липсваха важни моменти. Сцената с нападението на Хралупата, която изобщо не присъства в книгата, съвсем спокойно можеше да бъде заменена с някой спомен за Том. Но пък надрусаният с любовен еликсир Рон и Хари под влиянието на Феликс Фелицис бяха много забавни.
7. Стаята на тайните - Ами и той като книгата не ми беше чак толкова интересен. Доби ми е най-големият любимец. И срам не срам ще си призная, че младият Риддъл беше доста секси. Жалко, че не продължиха да работят с Кристиан Коулсън за шестия филм.
8. Орденът на феникса. - Успях да намеря няколко любими неща тук. Появата на Луна и нейната неподправеност. Пътуването на Хари от дома на Дърсли до щабквартирата и няколкото появи на Сириус, като най-много харесвам разговора на Сириус и Хари пред гоблена, когато Сириус му каза, че не е лош човек, а много добър човек, на когото са се случили много лоши неща. Това ми липсваше в книгата. За първи път филмите водят в нещо пред книгите и това е този момент. В книгите Сириус буквално пренебрегна Хари, а това беше гадно. Колкото и да обичам героя, трябва да призная, че си има доста недостатъци. Като отношението му към Крийчър (в книгите основно).
От 1до 5 книга са ми подредени :
ОтговорИзтриване1затворникът от аскабан - заради Сириус - любимият ми герой
2 стаята на тайните
3 философия камък
4 огнения бокал
5 ордена на феникса - най малко я харесвам заради смъртта на Сириус ������