Мистериите в Хари Потър: Спомените
От всичко изброено до сега, спомените сякаш са най-малко мистериозни. Ние виждаме нещо, то се запазва в паметта ни и след това успявам да си го спомним. Свойство на нервната система и нищо повече.
Но явно не само аз смятам, че спомените са мистерия, защото в отдел "Мистерии" има стая, посветена точно на паметта. В нея има огромни съдове, пълни с мозъци, от които излизат пипала като филмова лента.
В препрочитателския клуб няколко пъти сме обсъждали как работят спомените, най-вече за да разберем как работи мислоемът. Защото очевидно в него могат да се открият неща, които човекът със спомена няма как да е видял или чул.
Например, когато Хари видя най-страшния спомен на Снейп, през по-голямата част от времето младият Снейп четеше въпросите от изпита, докато Хари следеше баща си и приятелите му. Ако споменът зависеше само от запазеното в паметта, Хари трябваше да вижда единствено какво чете Снейп, дори бъдещият му преподавател да е подслушвал разговора на другите.
Според мен най-логично е да предположим, че спомените са нещо свръхестествено и независимо от паметта. Мозъкът (или може би душата на магьосника) са нещо като антена, която приема всичко случващо се наблизо. Така по-късно, ако има подходящия инструмент, човек може да се върне в спомена и да види и чуе онова, което е изпуснал първия път.
Физическите сетива само улесняват достъпа до тези спомени без магически средства.
Ако теорията ми е вярна, това може би значи, че мъгълите не могат да имат същите подробни спомени като магьосниците и дори мислоемът би бил безполезен при тях.
Коментари
Публикуване на коментар